Orosz fordító – Iljenko Tatjána

Főoldal    Bemutatkozás    Árak, rendelés    GyIK    Szolgáltatások    Kapcsolat      Венгерский перевод: перевод с русского на венгерский, с венгерского на русский




Az orosz matrjoska egy világhírű szimbóluma az orosz népi kultúrának.


Főoldal

Magyarról oroszra fordítás

Oroszról magyarra fordítás

Árak, rendelés

GyIK

Legutóbbi munkáim

Oroszul - по-русски

Kapcsolat


Szolgáltatások

Fordítási szakirányok

Cikkek a fordításról

Hazai csemegék

Érdekességek

Utazások

Az orosz konyha titkai

A magyar konyha ételei mellett az orosz konyha ízlésvilága szerint is rendszeresen sütök-főzök. Ezen az oldalon a saját magam és az orosz anyanyelvű fordító kollégák bevált receptjeit osztom meg olvasóimmal.

Orosz túrós lepény

Ez egy gyorsan elkészíthető igazi orosz csemege. Több orosz fordító is emlegette, hogy amikor magyarokhoz mennek vendégségbe, gyakran kapnak "megrendelést": orosz túrós lepényt feltétlen hozzatok!

Összetevők:
Fél kg túró (NEM zacskós, darabos, félkilós, hanem műanyag dobozban árult, 2 db, 25 dekás, FÉLZSÍROS kocka túró)
6 evőkanál cukor
1 tasak vanília cukor
3-4 db tojás
15 dkg vaj (olvasztva)
2 evőkanál liszt
Ezeket összekeverjük, rakhatunk bele mazsolát, apróra vágott, szárított gyümölcsöt, egy réteg vékony szelet nyers almát. Sütőpapírral kibélelt tepsiben vagy jénai edényben kisütjük. A sütési hőmérséklet 180 fok. Addig sütjük, amíg aranybarna színű nem lesz. Fontos, hogy ne süssük túl.

Orosz pelemenyi

Ez egy elég munkaigényes étel, a készítése - a munkaigényét tekintve - majdnem összemérhető a magyar csigatésztáéval. Akinek nincs ideje, az az Arbat bolthálózatban megvásárolhatja a hazánkban élő orosz asszonyok által elkészített friss pelemenyit. Az orosz pelemenyit a megkérdezett orosz fordítók többsége rendszeresen készíti.

  • A pelemenyi tésztája

    20 dkg liszt
    1 tojás sárgája
    0,3 pohár víz
    egy csipetnyi só
    2 dkg vaj

    vagy

    50 dkg liszt
    2 db tojás
    1 evőkanál olaj
    20 dl víz
    negyed teáskanál só

  • Töltelék

    50 dkg darált hús (az oroszok fele disznó-, fele marhahúst használnak)
    2 nagy fej, apróra vágott hagyma
    őrölt bors
    egy csipetnyi só
    egy kevés víz, hogy a töltelék még szaftos maradjon

    Keverjük a tésztát addig, hogy elváljon a kezünktől.

    Készítsünk a tésztából egy 2 cm vastag rudat, majd azt 1,5 cm-enként daraboljuk fel.

    Az így kapott darabkákat egy gyúrófával egyenként lapítsuk szét egy-egy koronggá. Helyezzünk a korong közepére egy teáskanál tölteléket, majd a korongot hajtsuk félbe, hogy a töltelék legyen a közepén, és a korong végeit az ujjunkkal csipkedve zárjuk le.

    A pelemenyit helyezzük forrásban lévő sós vízbe, keverjük meg, hogy ne ragadjon az edény aljához. Amikor a pelemenyi feljön a víz tetejére, akkor elkészült. Szedjük ki egy mély edénybe, tegyünk rá vajat, s keverjük össze.

    Forrón tálaljuk csípős orosz mustárral vagy tejföllel vagy borssal, reszelt fokhagymával, egy kevés ecettel ízesített majonézzel (tipikusan az utóbbi a sláger). Az ízesítést célszerű külön edényben az asztalra tenni, így – ízlés szerint - akár többféléből is lehet választani.

Hideg borscs

  • Leve

    4 liter vízhez vásároljunk 8 db közepes méretű céklát. Ezeket főzzük meg a héjában. Előtte alaposan dörzsöljük meg a héjukat, hogy tiszták legyenek. Én késsel szoktam őket lekapargatni, különösen a gyökér és a levél maradványoknál. Addig főzzük, amíg a céklák puhák nem lesznek. Közben a víz ne nagyon forrjon, mert különben kifut. A kapott főzetet legalább egy éjszakára hagyjuk állni, hogy a lé átvegye a cékla színét és ízét.

    Másnap a céklát vegyük ki a léből, s az edény alján keletkezett üledéket dobjuk ki. A megmaradt levet többször (2-3-szor) szűrjük át, majd ecettel és cukorral ízlés szerint ízesítsük. Nyáron tegyük hűtőbe, hogy hidegen tálalhassuk.

  • Cékla

    A megfőtt céklát hámozzuk meg. Közülük 4 darabot – a kényelmes kanalazás érdekében hosszú vékony csíkokra vágva – tegyünk vissza a lébe. A maradék 4 darabból csinálhatunk salátát.

  • Töltelék

    Vágjunk fel jó minőségű uborkát, hónapos retket, párizsit, sonkát csíkokra, sok tojást kockákra, s lila hagymát pedig apró kockákra, majd ezeket keverjük össze. Külön-külön tányérra tegyünk felvágott kaprot és zöld hagymát.

  • A tálalás tányéronként történik

    Vágjunk fel jó minőségű uborkát, hónapos retket, párizsit, sonkát csíkokra, sok tojást kockákra, s lila hagymát pedig apró kockákra, majd ezeket keverjük össze. Külön-külön tányérra tegyünk felvágott kaprot és zöld hagymát.

    Az üres tányérba tegyünk először tölteléket, majd ehhez merőkanállal szedjük hozzá a hosszú, vékony céklacsíkokat tartalmazó céklalevet. Ízlés szerint szórjuk meg a tetejét felvágott kaporral és zöldhagymával, végül pedig tegyünk rá tejfölt. Jó étvágyat!